Emocje w obliczu wojny w Ukrainie

Towarzyszy nam teraz wiele emocji.

Dominujące są bezsilność, niepokój i niepewność tego jaki będzie dalszy bieg wydarzeń. Rozważamy różne scenariusze. Zastanawiamy się jak wpłynie to na nasze rodziny, zycie zawodowe, sytuację ekonomiczną, na nasze bezpieczeństwo. Zadajemy sobie wiele pytań. Ten strach i obawy dotyczą nas wszystkich – Ukraińców, Polaków i Rosjan.

„Czuję się zdewastowany, smutny i przerażony. Nie wiem co mogę zrobić” pisze młody Rosjanin. „Nie mogę spać. To co się dzieje jest przerażające” mówi Ukrainka.

To kolejny kryzys wpływający na nasze zdrowie mentalne. Kolejny po Covidzie, z którym również wiązało się wiele negatywnych odczuć i lęku. Wielką wartością, którą wnoszą w tej chwili Działy Personalne firm są dyżury psychologów. Olbrzymia odpowiedzialność ciąży na liderach, którzy muszą zadbać o kondycję psychiczną swoich pracowników i o budowanie kultury wsparcia w zespołach, w skład których poza Polakami, wchodzą również obywatele stron konfliktu.

Pielęgnowanie relacji pomiędzy ludźmi, empatia i uważność są w tej chwili nie do przecenienia.

Jeśli widzisz, że ktoś obok Ciebie jest niespokojny, pobudzony, lub przybity – porozmawiaj z nim, zaproponuj pomoc. Pomożesz w ten sposób jemu/ jej i przy okazji sobie. Bo Ty też potrzebujesz rozmowy.

Nie ustawajmy we wzajemnym wspieraniu się każdego dnia. Jesteśmy sobie potrzebni.

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie