Czas zburzyć stereotypowe postrzeganie pokolenia 55+ i postawić na różnorodność wiekową kandydatów i budowanie wielopokoleniowych zespołów. W pokoleniu silver generation tkwi ogromna siła, która w sposób zupełnie nieuzasadniony jest pomijana. I to wszystko dzieje się w na rynku cierpiącym na niedobór talentów, których za 2-3 lata zabraknie w Polsce w liczbie 1,5 miliona.
Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie, którego wyniki zobrazowały poziom dyskryminacji wiekowej (ageism) w procesach rekrutacyjnych na naszym rodzimym rynku pracy.
Wysłano łącznie 1260 zgłoszeń do pracy w imieniu fikcyjnych osób w wieku 28 i 52 lat. W rezultacie wysyłki aplikacji, kandydaci w wieku 28 lat otrzymali dwa razy więcej zaproszeń na rozmowę rekrutacyjną, niż osoby powyżej 50. roku życia.
Polscy eksperci i ekspertki z grupy 55+ nadal doświadczają ageismu. Jak tę sytuację zmienić?
{post}: Podjąłeś decyzję o odejściu z pracy, zaakceptowałeś nową ofertę, składasz wypowiedzenie, a Twój obecny pracodawca kładzie na stole kontrofertę. W większości przypadków oferta jest czysto finansowa i przebija propozycję otrzymaną w nowym…
{post}: Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wpisała do prawa pracy płatny urlop menstruacyjny. Nowa ustawa przegłosowana przez hiszpański rząd umożliwia kobietom wzięcie urlopu menstruacyjnego w wypadku przechodzenia bolesnej miesiączki…
{post}: Całkiem zamierzchła wydaje się idea, która towarzyszyła wielu z nas przez lata – jeśli nie przepracujesz w firmie jednego roku, zepsujesz sobie CV. Są dwa aspekty zmian, które następują na rynku pracy i są warte podkreślenia. Quiet quitting…