Ageism na polskim rynku pracy

Czas zburzyć stereotypowe postrzeganie pokolenia 55+ i postawić na różnorodność wiekową kandydatów i budowanie wielopokoleniowych zespołów. W pokoleniu silver generation tkwi ogromna siła, która w sposób zupełnie nieuzasadniony jest pomijana. I to wszystko dzieje się w na rynku cierpiącym na niedobór talentów, których za 2-3 lata zabraknie w Polsce w liczbie 1,5 miliona.

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie, którego wyniki zobrazowały poziom dyskryminacji wiekowej (ageism) w procesach rekrutacyjnych na naszym rodzimym rynku pracy.

Wysłano łącznie 1260 zgłoszeń do pracy w imieniu fikcyjnych osób w wieku 28 i 52 lat. W rezultacie wysyłki aplikacji, kandydaci w wieku 28 lat otrzymali dwa razy więcej zaproszeń na rozmowę rekrutacyjną, niż osoby powyżej 50. roku życia.

Polscy eksperci i ekspertki z grupy 55+ nadal doświadczają ageismu. Jak tę sytuację zmienić?

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie