Sabbatical leave sposobem na uniknięcie wypalenia zawodowego

Sabbatical leave, jest jednym z najprzyjemniejszych benefitów, ale też szansą na uniknięcie wypalenia zawodowego.

Sabbatical to nic innego jak dłuższy urlop, który może trwać od miesiąca, do nawet 1 roku, za który pracodawca wypłaca wynagrodzenie w oczekiwaniu na powrót pracownika (od 50% do nawet 100% wynagrodzenia).

Proponowany jest zwykle pracownikom pełniącym w firmie funkcje strategiczne, posiadającym kompetencje, które trudno byłoby zastąpić, związanym z firmą od dłuższego czasu (min. 4-5 lat). Otrzymują go Ci menedżerowie i specjaliści, na których pracodawcy bardzo zależy.

Sabbatical leave jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Oferuje go 20% amerykańskich pracodawców. Został on również uregulowany w Austrii, Niemczech, Włoszech, Danii i Francji. W Polsce uregulowany nie jest, mimo to wzmocnił swoją obecność wśród benefitów w trakcie pandemii, która nadszarpnęła naszą kondycję psychiczną.

Czy są wśród nad beneficjenci Sabbaticala, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniem? Czy znacie firmy oferujące ten benefit?

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie