Przejrzystość wynagrodzeń zagwarantowana ustawą

Szykuje się rewolucja na rynku pracy. Coś co było do tej pory standardem w branży IT może przenieść się na pozostałe obszary biznesu. Pracodawcy będą zobowiązani do podawania widełek płacowych w ofertach pracy.

Jak podaje Rzepa, Parlament Europejski przegłosował rozpoczęcie negocjacji z rządami UE w sprawie przepisów dotyczących przejrzystości wynagrodzeń. Celem dyrektywy jest zwiększenie jawności wynagrodzeń. Pracodawcy będą mieli obowiązek poinformować kandydatów o poziomie wynagrodzenia lub widełkach na oferowanym stanowisku. Co więcej, nie będą mogli pytać kandydatów o wysokość wynagrodzenia w obecnym miejscu pracy.

Bardzo dobrą wiadomością pod względem walki z dyskryminacją płacową jest również fakt, iż pracodawcy mają podawać wysokość oferowanego wynagrodzenia, opartego na obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriach. Zmierzamy zatem do wyrównania szans płacowych kobiet, co jest tematem debaty publicznej od wielu lat.

Według pracuj.pl, na początku marca widełki płacowe podawano tylko w 11,5% aktywnych ogłoszeń o pracę.

Uwaga! Rynek IT wprowadza tymczasem kolejne udogodnienie płacowe dla swoich pracowników. Jak dowiedziałam się do kandydatów z tej branży, pracodawcy planują wyrównać pensje pracowników z Europy Wschodniej, kierując się zachodnio-europejskimi stawkami. Uznano bowiem, że na rynku pracy, na którym nie ma granic, wynagrodzenia powinny być równe, bez względu na miejsce wykonywania pracy.

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie