Szykuje się rewolucja na rynku pracy. Coś co było do tej pory standardem w branży IT może przenieść się na pozostałe obszary biznesu. Pracodawcy będą zobowiązani do podawania widełek płacowych w ofertach pracy.
Jak podaje Rzepa, Parlament Europejski przegłosował rozpoczęcie negocjacji z rządami UE w sprawie przepisów dotyczących przejrzystości wynagrodzeń. Celem dyrektywy jest zwiększenie jawności wynagrodzeń. Pracodawcy będą mieli obowiązek poinformować kandydatów o poziomie wynagrodzenia lub widełkach na oferowanym stanowisku. Co więcej, nie będą mogli pytać kandydatów o wysokość wynagrodzenia w obecnym miejscu pracy.
Bardzo dobrą wiadomością pod względem walki z dyskryminacją płacową jest również fakt, iż pracodawcy mają podawać wysokość oferowanego wynagrodzenia, opartego na obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriach. Zmierzamy zatem do wyrównania szans płacowych kobiet, co jest tematem debaty publicznej od wielu lat.
Według pracuj.pl, na początku marca widełki płacowe podawano tylko w 11,5% aktywnych ogłoszeń o pracę.
Uwaga! Rynek IT wprowadza tymczasem kolejne udogodnienie płacowe dla swoich pracowników. Jak dowiedziałam się do kandydatów z tej branży, pracodawcy planują wyrównać pensje pracowników z Europy Wschodniej, kierując się zachodnio-europejskimi stawkami. Uznano bowiem, że na rynku pracy, na którym nie ma granic, wynagrodzenia powinny być równe, bez względu na miejsce wykonywania pracy.
{post}: Przyjaźnie w miejscu pracy, zaspokajają psychologiczną potrzebę przynależności. Pracownicy posiadający dobre relacje ze swoimi współpracownikami, są zadowoleni ze swojej pracy i mniej podatni na wypalenie zawodowe. W zamian za…
{post}: Czy nudną, powtarzalną, pozbawioną inspiracji pracę, która z każdym dniem zbliża Cię do wypalenia zawodowego, możesz zmienić w pracę, którą kochasz? Tak twierdzą twórczynie pojęcia job craftingu, profesorki Amy Wrzesniewski…
{artykuł}: Równość płac to temat, który powraca każdorazowo, gdy rozmawiamy o budowaniu kultury organizacyjnej opartej o DEI (Diversity, Equity & Inclusion). DEI jest hasłem powszechnie używanym w firmowej komunikacji. Niestety, dość często…