O ile do tej pory pracodawcy, podejmując temat rekrutacji menedżera, dysponowali z góry określonym budżetem, wyznaczanym w oparciu o firmową siatkę płac i raporty płacowe, obecnie przychodzą z pytaniem: „Jaki budżet powinniśmy założyć na tym stanowisku?”
Odłóżmy na bok motywatory pozapłacowe i porozmawiajmy o pieniądzach.
Kandydaci, do których docieramy z propozycją rozważenia zmiany pracy, w znakomitej większości oczekują co najmniej wyrównania wynagrodzenia o poziom inflacji. Należy liczyć się zatem z oczekiwaniami finansowymi kandydatów na poziomie około 20% wyższym niż zakładaliśmy. Jest to jednak bardzo duże uogólnienie. Niektóre branże rosną dynamiczniej od innych, a płacowe widełki są często bardzo szerokie.
Dobrą praktyką, którą stosujemy w rekrutacji jest przeprowadzenie mapowania rynku, które jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań kandydatów, daje odpowiedź na temat wysokości oczekiwań finansowych na określonym stanowisku, w konkretnym regionie Polski/świata.
Ten temat ma jednak dużo poważniejszy wydźwięk. Stawia bowiem pytanie – czy w obliczu nadchodzącego kryzysu gospodarczego, pracodawców stać na wyrównywanie pensji?
Bo co do tego, że talenty należy zatrzymać w organizacji, nie ma najmniejszych wątpliwości.
{post}: Podjąłeś decyzję o odejściu z pracy, zaakceptowałeś nową ofertę, składasz wypowiedzenie, a Twój obecny pracodawca kładzie na stole kontrofertę. W większości przypadków oferta jest czysto finansowa i przebija propozycję otrzymaną w nowym…
{post}: Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wpisała do prawa pracy płatny urlop menstruacyjny. Nowa ustawa przegłosowana przez hiszpański rząd umożliwia kobietom wzięcie urlopu menstruacyjnego w wypadku przechodzenia bolesnej miesiączki…
{post}: Całkiem zamierzchła wydaje się idea, która towarzyszyła wielu z nas przez lata – jeśli nie przepracujesz w firmie jednego roku, zepsujesz sobie CV. Są dwa aspekty zmian, które następują na rynku pracy i są warte podkreślenia. Quiet quitting…