Pracodawcy szykują inflacyjne podwyżki, niektórzy już w drugiej turze. Blisko 40% firm w Europie, w tym w Polsce, zapowiedziała wzrost wydatków na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, aby zwiększyć negatywny wpływ inflacji na koszty życia pracowników – podaje Rzepa. Co więcej, firmy nie planują zwiększania zatrudnienia i planują skoncentrować się na utrzymaniu posiadanego zespołu. Taką deklarację złożyło 69% firm.
Tym co osobiście obserwuję na polskim rynku pracy już od dłuższego czasu, jest proponowanie nowym pracownikom wynagrodzeń wyższych, niż otrzymywane przez wcześniej zatrudnioną kadrę. Stosowana „zachęta rekrutacyjna”, negatywnie wpływa na poziom retencji w firmie i doprowadza de facto do kolejnych wakatów.
Co powinien zrobić pracodawca, którego nie stać na podwyżki dla pracowników? Czy są na to dobre sposoby? Usłyszałam ostatnio, że pracodawcy, dla których wysoce problematyczne jest zwiększenie wynagrodzeń, próbują wesprzeć pracowników poprzez:
🔆 zapewnienie transportu do pracy, aby obniżyć prywatne koszty paliwa,
🔆 umożliwienie pracy zdalnej lub hybrydowej,
🔆 organizowanie warsztatów „jak efektywnie zarządzać budżetem domowym”,
🔆 inspirowanie do budowania drugiego dochodu.
Bardzo jestem zainteresowana Waszymi odczuciami względem powyższych propozycji. Czy to właściwy kierunek?
{post}: Przyjaźnie w miejscu pracy, zaspokajają psychologiczną potrzebę przynależności. Pracownicy posiadający dobre relacje ze swoimi współpracownikami, są zadowoleni ze swojej pracy i mniej podatni na wypalenie zawodowe. W zamian za…
{post}: Czy nudną, powtarzalną, pozbawioną inspiracji pracę, która z każdym dniem zbliża Cię do wypalenia zawodowego, możesz zmienić w pracę, którą kochasz? Tak twierdzą twórczynie pojęcia job craftingu, profesorki Amy Wrzesniewski…
{artykuł}: Równość płac to temat, który powraca każdorazowo, gdy rozmawiamy o budowaniu kultury organizacyjnej opartej o DEI (Diversity, Equity & Inclusion). DEI jest hasłem powszechnie używanym w firmowej komunikacji. Niestety, dość często…