Deep work w kontrze do multitaskingu

Interesujący artykuł opublikowała dziś Rzepa. Porusza aspekt pracy głębokiej – „deep work”. Czym jest deep work? To odwrotność multitaskingu. Praca w pełnej koncentracji na wykonywaniu jednego zadania, z wyłączeniem rozpraszaczy typu telefon, czy email. Nasz mózg nie radzi sobie najlepiej w przełączaniu się z jednego zadania na drugie. Wielozadaniowy sposób pracy wymaga zatem od nas ogromnego wysiłku energetycznego.

June Huh, profesor matematyki na Uniwersytecie Princeton, pracuje 3 godziny dziennie. Maksymalna, ciągła koncentracja na jednym zadaniu na przestrzeni krótkiego czasu, wprowadza go w stan „flow”, co w rezultacie pozwala wykonać zadanie szybciej i z mniejszym wysiłkiem (pod warunkiem odcięcia rozpraszaczy).

Możliwości naszego mózgu są fascynujące. Jednak czy będąc w ciągłym biegu, posiadamy taką umiejętność?

Mimo wielu wątpliwości, planuję przetestować ten model na sobie jeszcze dziś. Jeśli ktoś z Państwa również podejmie tę próbę, zapraszam do podzielenia się wynikiem eksperymentu.

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie