Jak znaleźć balans w stawianiu oczekiwań pracodawcom, aby nie skończyć jak singiel na rynku pracy?
Rynek pracy nieustannie się zmienia, a wraz z nim zmieniają się standardy i oczekiwania jakie stawiamy pracodawcom i kulturom organizacyjnym. Pracownicy oczekują, że dane im będą poczucie celu w ramach wykonywanej pracy, poczucie przynależności do organizacji, warunki pracy, w których będą mieli szansę rozwijać relacje, a także odpowiednio dopasowane wsparcie psychologiczne. Dodajmy do tego elastyczne podejście do miejsca i czasu świadczenia pracy, a także trafiający w preferencje rodzaj przywództwa.
Simon Sinek porównuje listę oczekiwań pracowników do oczekiwań stawianych często partnerom życiowym, których idealnie gdyby charakteryzował podobny sposób myślenia, równie wysoki co nasz poziom inteligencji, absolutna zgodność emocjonalna i seksualna. Co więcej, powinni dzielić z nami wszystkie nasze zainteresowania i podzielać polityczne sympatie.
Cały ten pakiet oczekiwań może okazać się jednak niemożliwy do spełnienia, a nasi romantyczni partnerzy zwyczajnie polegną. Podobnie, jak pod ciężarem i presją oczekiwań pracowników ugnie się kultura organizacyjna.
Czy poprzeczka została postawiona zbyt wysoko, czy wręcz przeciwnie – wreszcie nauczyliśmy się mówić głośno o naszych potrzebach i oczekiwać ich spełnienia? Gdzie Waszym zdaniem jest granica?
{post}: Podjąłeś decyzję o odejściu z pracy, zaakceptowałeś nową ofertę, składasz wypowiedzenie, a Twój obecny pracodawca kładzie na stole kontrofertę. W większości przypadków oferta jest czysto finansowa i przebija propozycję otrzymaną w nowym…
{post}: Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wpisała do prawa pracy płatny urlop menstruacyjny. Nowa ustawa przegłosowana przez hiszpański rząd umożliwia kobietom wzięcie urlopu menstruacyjnego w wypadku przechodzenia bolesnej miesiączki…
{post}: Całkiem zamierzchła wydaje się idea, która towarzyszyła wielu z nas przez lata – jeśli nie przepracujesz w firmie jednego roku, zepsujesz sobie CV. Są dwa aspekty zmian, które następują na rynku pracy i są warte podkreślenia. Quiet quitting…