Zwolnienia w branży technologicznej są faktem. W ich konsekwencji grupa specjalistów IT jest aktywna na rynku pracy. W procesie poszukiwania nowych projektów, specjaliści IT narażeni są na ataki „scammerów”, którzy podszywają się pod rekruterów proponując zainteresowanym interesujące oferty pracy. A ponieważ branża IT jest przyzwyczajona do krótkich i konkretnych procesów rekrutacyjnych przeprowadzanych online, które dość szybko kończą się złożeniem oferty pracy, ryzyko oszustwa jest tym większe.
Scammerzy okazują się być fantastycznie przygotowani do tego stopnia, że poza posiadaniem wiarygodnego profilu na LinkedIn, zadają sobie trud zorganizowania profesjonalnego onboardingu, spotkań ze współpracownikami, czy przedstawicielem HR. To dużo więcej niż dotychczasowe maile z ogólnodostępnych adresów mailowych typu Gmail lub Yahoo, z prośbą o dane personalne lub okołofinansowe kandydata, lub pośredniczenie w przepływach pieniężnych, które sprawiają, że czerwona lampka zapala się większości z nas.
Gustavo Miller, który doświadczył scamu, w ten sposób rozpoczyna swoją historię:
A month ago I started a (fake) new job.
I did a (fake) onboarding.
I met (fake) colleagues.
Udostępniam tę historię, aby uwrażliwić wszystkich poszukujących pracy, że w nowej, rekrutacyjnej rzeczywistości, która w ostatnich latach uległa istotnej cyfryzacji, może się to zdarzać coraz częściej. Tego typu incydenty wychodzą również poza branżę IT i niestety dość trudno jest zweryfikować, czy wpadliśmy właśnie w sidła oszusta.
Link do posta Gustavo Millera jest dostępny – TUTAJ.
{post}: To pytanie jest retoryczne dla wielu z nas. Dlaczego to robimy? Bo jesteśmy na finiszu projektu i po prostu musimy dopilnować ostatnich szlifów. Bo ostatnio dość często byliśmy nieobecni i martwimy się, że szef krzywo spojrzy na kolejne…
{post}: Kojarzę co najmniej dwie kiepskie komedie, w których dwóch bohaterów dziwnym zrządzeniem losu zamienia się miejscami. Zazwyczaj schemat jest podobny – nieodpowiedzialny imprezowicz, wchodzi w buty dobrze…
{post}: Pamiętacie co czuliście w okresie przejściowym pomiędzy złożeniem wypowiedzenia, a pierwszym dniem pracy w nowym miejscu? 80% zatrudnionych specjalistów odczuwa niepewność i stres w przededniu rozpoczęcia…