Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wpisała do prawa pracy płatny urlop menstruacyjny.
Nowa ustawa przegłosowana przez hiszpański rząd umożliwia kobietom wzięcie urlopu menstruacyjnego w wypadku przechodzenia bolesnej miesiączki. Urlop ten nie wpływa na liczbę dni wykorzystanych w ramach urlopu wypoczynkowego.
Hiszpania tym samym dołączyła do takich krajów jak Taiwan, Indonezja, Korea Południowa, Zambia i Japonia, w których obowiązujące przepisy zezwalają na urlop menstruacyjny. Co ciekawe, Japonia wprowadziła do prawa pracy zwolnienia okresowe dla kobiet już w 1947 roku (!).
Według statystyk 80% kobiet doświadczyło bólu menstruacyjnego i zdecydowana większość z nich potwierdziła, że kontynuowała pracę pomimo złego stanu fizycznego lub psychicznego. Powodem, w większości przypadków, był kultywowany wstyd i brak akceptacji społecznej do mówienia głośno o miesiączce i związanym z nią dyskomfortem.
Chociaż większość rządów w Europie i na świecie nie podjęło jeszcze żadnych konkretnych kroków legislacyjnych, wiele firm wdraża takie rozwiązania na własną rękę.
Ciekawe które to firmy i czy potrafimy na ten temat otwarcie rozmawiać?
{post}: Czy nudną, powtarzalną, pozbawioną inspiracji pracę, która z każdym dniem zbliża Cię do wypalenia zawodowego, możesz zmienić w pracę, którą kochasz? Tak twierdzą twórczynie pojęcia job craftingu, profesorki Amy Wrzesniewski…
{artykuł}: Równość płac to temat, który powraca każdorazowo, gdy rozmawiamy o budowaniu kultury organizacyjnej opartej o DEI (Diversity, Equity & Inclusion). DEI jest hasłem powszechnie używanym w firmowej komunikacji. Niestety, dość często…
{artykuł}: Porozmawiajmy o Generation Gap. Czy wiesz, że Sokrates narzekał na młodzież już w 400 roku p.n.e.? Zarzucał młodym „złe maniery, pogardę dla autorytetów i brak szacunku dla starszych”. Z dużą łatwością obwiniamy poszczególne…