Płatny urlop menstruacyjny

Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wpisała do prawa pracy płatny urlop menstruacyjny.

Nowa ustawa przegłosowana przez hiszpański rząd umożliwia kobietom wzięcie urlopu menstruacyjnego w wypadku przechodzenia bolesnej miesiączki. Urlop ten nie wpływa na liczbę dni wykorzystanych w ramach urlopu wypoczynkowego.

Hiszpania tym samym dołączyła do takich krajów jak Taiwan, Indonezja, Korea Południowa, Zambia i Japonia, w których obowiązujące przepisy zezwalają na urlop menstruacyjny. Co ciekawe, Japonia wprowadziła do prawa pracy zwolnienia okresowe dla kobiet już w 1947 roku (!).

Według statystyk 80% kobiet doświadczyło bólu menstruacyjnego i zdecydowana większość z nich potwierdziła, że kontynuowała pracę pomimo złego stanu fizycznego lub psychicznego. Powodem, w większości przypadków, był kultywowany wstyd i brak akceptacji społecznej do mówienia głośno o miesiączce i związanym z nią dyskomfortem.

Chociaż większość rządów w Europie i na świecie nie podjęło jeszcze żadnych konkretnych kroków legislacyjnych, wiele firm wdraża takie rozwiązania na własną rękę.

Ciekawe które to firmy i czy potrafimy na ten temat otwarcie rozmawiać?

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie