Podjąłeś decyzję o odejściu z pracy, zaakceptowałeś nową ofertę, składasz wypowiedzenie, a Twój obecny pracodawca kładzie na stole kontrofertę.
W większości przypadków oferta jest czysto finansowa i przebija propozycję otrzymaną w nowym miejscu pracy. Bardzo często, dodatkowo, pracodawca docenia Twoje wysiłki, dostrzega zaangażowanie, zapowiada awans w krótkim czasie, a nawet oferuje go tu i teraz.
Fundamentalne w tej sytuacji jest pytanie – dlaczego pracownik odchodzi?
Oczywista jest motywacja pracodawcy składającego kontrofertę:
📍 Motywuje go faktyczna chęć zatrzymania kompetencji w organizacji.
📍 Pragnie zyskać na czasie, który jest mu potrzebny, aby znaleźć zastępstwo.
📍 Ma świadomość kosztów jakie będzie musiał ponieść rekrutując nową osobę.
Zgodnie z raportami Forbes, Business Insider, Bloomberg, czy LinkedIn 80% akceptujących kontrofertę mimo wszystko odchodzi z miejsca pracy w ciągu 6 miesięcy. Kolejnych kilka procent odchodzi w ciągu 18 miesięcy.
Chciałabym postawić dwa pytania:
1. Czy przyjmiesz kontrofertę, czy odejdziesz, bo powody Twojego odejścia wcale się nie zmieniły?
2. Dlaczego pracownicy akceptują kontrofertę i co to oznacza dla ich dalszej kariery w organizacji i satysfakcji zawodowej?
{artykuł}: Równość płac to temat, który powraca każdorazowo, gdy rozmawiamy o budowaniu kultury organizacyjnej opartej o DEI (Diversity, Equity & Inclusion). DEI jest hasłem powszechnie używanym w firmowej komunikacji. Niestety, dość często…
{artykuł}: Porozmawiajmy o Generation Gap. Czy wiesz, że Sokrates narzekał na młodzież już w 400 roku p.n.e.? Zarzucał młodym „złe maniery, pogardę dla autorytetów i brak szacunku dla starszych”. Z dużą łatwością obwiniamy poszczególne…
{post}: Praca zdalna przechodzi przez najszybszą transformację w historii biznesu. Latami marginalizowana i traktowana jako przywilej, w pandemii stała się nową normą. Pracodawcy rozpisywali się w mediach o świeżo nabytej elastyczności i jasnych…