Praca zdalna przechodzi przez najszybszą transformację w historii biznesu. Latami marginalizowana i traktowana jako przywilej, w pandemii stała się nową normą. Pracodawcy rozpisywali się w mediach o świeżo nabytej elastyczności i jasnych stronach współpracy opartej na zadaniach.
Tymczasem, Meta – gigant w branży IT, zmienił zdanie w kwestii pracy zdalnej. Najwięksi orędownicy pracy z domu ogłosili właśnie, że od 5 września pracownicy biurowi mają być obecni w biurze trzy razy w tygodniu. Meta co prawda nie oczekuje zmiany modelu świadczenia pracy od pracowników pracujących w stu procentach zdalnie (przynajmniej na razie), jednakże Ci pracownicy, którzy pracowali w modelu hybrydowym, otrzymali właśnie nowe instrukcje „hybrydy by Meta”.
I tak oto, kolejny raz otwiera się dyskusja, czy praca zdalna powinna być normą, czy przywilejem? Meta jest jednym z wielu przykładów pracodawców, którzy postawili przed swoimi zespołami podobne oczekiwanie. Trend powrotu do biur jest bardzo wyraźny.
Odbyliśmy wiele debat na temat indywidualnego podejścia do pracownika. Dokąd w tych rozmowach doszliśmy? Osobiście jestem wielką fanką hybrydy, ponieważ rozumiem dotkliwość skutków notorycznego odosobnienia. Jest to jednak moja subiektywna opinia i odczucia , które wynikają ze zdobytych doświadczeń zawodowych, charakteru świadczonej pracy, mojego typu osobowości, a także potrzeby i chęci współpracy zespołowej.
Każdy z nas może mieć zgoła inne odczucia i potrzeby. Jakie są Twoje?
{post}: Czy nudną, powtarzalną, pozbawioną inspiracji pracę, która z każdym dniem zbliża Cię do wypalenia zawodowego, możesz zmienić w pracę, którą kochasz? Tak twierdzą twórczynie pojęcia job craftingu, profesorki Amy Wrzesniewski…
{artykuł}: Równość płac to temat, który powraca każdorazowo, gdy rozmawiamy o budowaniu kultury organizacyjnej opartej o DEI (Diversity, Equity & Inclusion). DEI jest hasłem powszechnie używanym w firmowej komunikacji. Niestety, dość często…
{artykuł}: Porozmawiajmy o Generation Gap. Czy wiesz, że Sokrates narzekał na młodzież już w 400 roku p.n.e.? Zarzucał młodym „złe maniery, pogardę dla autorytetów i brak szacunku dla starszych”. Z dużą łatwością obwiniamy poszczególne…