Benefity pracownicze szyte na miarę

Drogi pracodawco, za chwilę może się okazać, że jesteś na benefitowym topie lub wręcz przeciwnie. Stanie się to za sprawą Benefit Trendbook 2025, który stworzyła firma Pluxee Polska, badając oczekiwania benefitowe pracowników.

Czym są benefity pracownicze? Okazuje się, że definicje mogą się od siebie różnić. Weźmy na warsztat najpopularniejszy benefit w 2024 roku według raportu – elastyczny czas pracy.

Benefit ten wskazało aż 91% pracowników w całej Polsce. Co ciekawe, dla 43% z nich elastyczny czas pracy oznacza 4-dniowy tydzień pracy, a dla pozostałych:
📍 dzień pracy krótszy o 2h,
📍 100% płatne chorobowe,
📍 dodatkowe dni urlopu np. na urodziny,
📍 całkowitą pracę zdalną,
📍 nielimitowany urlop,
📍 workation.

Różnorodność definicji wynika z tego jak benefity postrzegane są przez pracowników. Istotny jest cel jaki realizują w życiu pracowników, a nawet to na ile ich uszczęśliwiają.

Definicja szczęścia dla każdego będzie jednak czymś innym (aż 59% pracowników twierdzi, że benefity nie są dopasowane do ich potrzeb). Jednego uszczęśliwi karta lunchowa, dzięki której zintegruje się z zespołem i uwolni czas poświęcany na przygotowanie posiłków. Innego, karta sportowa, która umożliwi realizację pływackiej pasji.

Gdybym miała stworzyć pakiet specjalnie pod siebie, dodałabym do obecnego dofinansowanie do leczenia mojej czwórki zwierzaków (konie nie zmieściły się na zdjęciu) 😊

Dobra polityka benefitowa będzie szyta na miarę, z uwzględnieniem interesów różnorodnych grup pracowniczych. Spełnienie potrzeb całej organizacji będzie trudne, ale warto szukać złotego środka – zadając pytania pracownikom i mierząc skuteczność wdrożonej oferty.

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie