Kobiety w biznesie – o równości płci i sile kobiet
Odcinek #17

Kobiety w biznesie – o równości płci i sile kobiet

Rozmowa z: Olga Kordys Kozierowska
CEO w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką

Co wiemy o równości płci na stanowiskach kierowniczych w Polsce? Jak wygląda sytuacja kobiet w debacie publicznej? Nad czym pracować, a gdzie odpuścić?

 

Chciałam nagrać rozmowę o kobietach w biznesie, w sposób, który przeciągnie do dyskusji również męskich słuchaczy. Bo właśnie tak wyobrażam sobie różnorodność i inkluzywność. Bo wierzę w zmiany, które mają szansę zadziać się tylko wtedy, gdy angażują się wszyscy.

 

Gdy wysłałam do post-produkcji rozmowę z Olgą Kordys Kozierowską, prezeską Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, wiedziałam już, że jest w niej zawarte dużo więcej niż tylko statystyki i fakty biznesowe związane z równością płci. Poszły konie po betonie, bo będzie i o bagażu, który wynosimy ze szkoły i domu, o uprzedzeniach, które są często silniejsze od nas, o perfekcjonizmie i asertywności, siostrzeństwie i o królowych pszczół, o głosie kobiet w debacie publicznej. O niezgodzie na uwarunkowania, w których przyszło nam żyć, a które nie pomagają we wdrażaniu oczekiwanych zmian.

 

„Jest jedna rzecz, z którą my kobiety mogłybyśmy sobie poradzić. To jest opór i perfekcjonizm związany z tym, że jak dzwonią do mnie dziennikarze, to ja – Jezus Maria, będę się musiała przygotowywać! Nie ufam sobie na tyle, żeby pójść bez przygotowania” mówi Olga.

Olga Kordys Kozierowska
Myślę, że perfekcjonizm wpływa też na sposób naszej pracy i myślę, że można by podnieść efektywność tej pracy, skupiając się na rzeczach ważnych. Ale druga strona medalu to jest asertywność i umiejętność odrzucania rzeczy pilnych, czyli ważnych dla innych ludzi. Jak mówię o asertywności, to często słyszę od kobiet na wysokich stanowiskach, że przecież to jest niekulturalna, albo chamska komunikacja. To jest jedyna właściwa komunikacja. Inna to jest albo pójście w ofiarę, czyli Ty na mnie wymuszasz, a ja się zgadzam, albo pójście w agresora. Istotna jest umiejętność odrzucania rzeczy, które nie są moje i nie przybliżają mnie do mojego rezultatu. Perfekcjonizm powoduje też, że chcemy czegoś idealnego, a najlepsze jest wrogiem dobrego. I to jest coś, czego nauczył mnie dopiero mój własny biznes.
mówi Olga Kordys Kozierowska, CEO w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką
Porozmawiajmy o tym jak poukładany jest świat biznesowy i jak wiele możemy jeszcze zmienić.

6:23 - FAKTY W TEMACIE RÓWNOŚCI PŁCI W POLSCE I NA ŚWIECIE

 •  udział kobiet w polskim rynku pracy,
 • wpływ pandemii na procentowy spadek kobiet w zarządach firm,
 • praca, czy rodzina – czy nadal musimy wybierać?
 • „Ik ben Peter Kozierowska en Peter Ciesielska”

22:27 – KOBIETY I MĘŻCZYŹNI

 • parytet płci w procesach rekrutacyjnych na stanowiska kierownicze,
 • mężczyźni walczący o równość płci,
 • wzmocnienie pozycji kobiet w debacie publicznej,
 • czy jestem wystarczająca? – jak pozycjonują się kobiety-ekspertki,

34:07 – RÓWNOŚĆ ZACZYNA SIĘ W DOMU

 • nieuświadomione stereotypy wychowawcze,
 • zmiany zaczynamy od siebie,
 • syndrom królowej pszczół,
 • networking i budowanie marki własnej