Odcinek #3

Adekwatny Styl Zarządzania

Rozmowa z: Maciej Herman
CEO w Lotte Wedel

Maciej Herman, CEO Lotte Wedel, na nagranie videocastu TOP LEADERS CLUB nie zabrał ze sobą do Studia Plac czekolady. Zapewnił jednak tak inspirującą rozmowę o przywództwie, że postanowiłam machnąć na to ręką 🙂

Rozmawialiśmy między innymi o samorozwoju, motywatorach i poszukiwaniu inspiracji, a także długich karierach zawodowych w jednym miejscu pracy i punktach zwrotnych w karierze.

Bardzo ciekawy wydał mi się burzący mity punkt widzenia Macieja na temat wyboru stylu zarządzania, uczenia się na błędach czy sposobie radzenia sobie z pokoleniem Zet, którym podobno tak ciężko zarządzić. Czy faktycznie jest to tak ciężki kawałek liderskiego chleba?

Maciej Herman
Nie wiem czy kiedykolwiek w historii świata były tak dynamiczne zmiany, zarządzanie taką niepewnością. Jest to bardzo duże wyzwanie, może nawet wyzwanie numer jeden w tej chwili stojące przed biznesem, przed ludźmi, którzy zarządzają firmami. Niektóre czynniki mogą niemalże wywrócić firmę do góry nogami. I tych czynników jest wiele. I jest ich ogromna złożoność.
Bardzo istotną umiejętnością będzie zatem zarządzanie złożonością, czyli mówiąc kolokwialnie - łączenie kropek. A tych kropek w tej chwili jest dużo i one są w bardzo wielu różnych miejscach. Łączenie tych kropek, żeby przewidywać reperkusje różnych sytuacji, jest trudne. Dlatego jeśli ktoś nie ma umiejętności zarządzania złożonością, powinien mieć zespół, który takie umiejętności posiada, który jest różnorodny, który ma różne doświadczenia, który jest kompetentny, który jest też mocno kreatywny. To jest chyba najlepszy sposób na to, żeby sobie z takimi czynnikami radzić.
mówi Maciej Herman, CEO w Lotte Wedel
Nasza rozmowa toczyła się również dookoła:
  • tożsamości kulturowej organizacji,
  • sposobie na konstruowanie zbalansowanych i efektywnych zespołów,
  • związanych z tym różnorodnością i włączaniem,
  • różnic pokoleniowych, a właściwie ich braku,
  • kompetencji i niekompetencji menedżerów,
  • nierównej walce z niepewnością i zmiennością w biznesie.