Odcinek #5

Przywództwo drużynowe

Rozmowa z: Magda Dziewguć
Country Director w Google Cloud

Czy warto pójść za głosem zainteresowań i pasji, nawet jeśli oznacza to odrzucenie intratnej roli na samym szczycie, na rzecz nie do końca zdefiniowanego, ale inspirującego wyzwania?

Taką decyzję, dziesięć lat temu podjęła Magda Dziewguć, Country Director w Google Cloud, a wszyscy w jej otoczeniu łapali się wówczas za głowę.

W podcaście Top Leaders Club rozmawiamy o wielkim wyjściu ze strefy komfortu i poruszamy wątki przywódcze i biznesowe. Wiodącym tematem mojej rozmowy z Magdą, są jednak kobiety, pozostające nadal w niedoszacowanej reprezentacji we władzach firm. Dziewczyny, których szanse na karierę drastycznie maleją po powrocie z urlopu macierzyńskiego, z powodów, na które chcemy zwrócić uwagę.

Ta rozmowa rozpala motywację do zadania sobie wielu istotnych pytań 🔥 Zapraszam!

Magda Dziewguć
Jestem człowiekiem, który dobrze się czuje w drużynie. Jestem dobrym załogantem. W momencie, w którym się nauczymy, na czym polega praca załoganta, podjęcie decyzji w roli kapitana będzie naturalne i łatwe, bo rozumiemy już w jakim zakresie podejmujemy decyzje. Czasem się zdarza, że ktoś od razu chce być kapitanem, ale nigdy nie szorował pokładu, nie do końca wie jak założyć żagiel. Wtedy też jego potencjalne decyzje, są z góry obarczone większym ryzykiem. Więc ja, gdziekolwiek jestem, koncentruję na tym, żeby rozumieć, na czym polega zadanie, starać się drużynowo opracować plan realizacji tego zadania i zebrać zasoby. I tak się staram zawsze myśleć, i tak się staram zawsze pracować, żeby maksymalizować drużynę, która pracuje nad tym zadaniem, bo drużynowo zawsze osiąga się więcej niż indywidualnie.
mówi Magda Dziewguć, Country Director w Google Cloud
Wątki przywódcze i biznesowe, które poruszamy dotyczą między innymi:
  • przywództwa drużynowego opartego na wspólnej realizacji celów i zadań,
  • zarządzania w „modelu rodzica” wspierającego, ale nie wyręczającego,
  • kryzysu przywództwa, z którym mierzą się liderzy/ki,
  • znaczenia dobrze przeprowadzonego procesu rekrutacji,
  • zróżnicowanego stopnia digitalizacji i rozwoju polskich firm.