14 października 2013
Forbes.pl

Korporacja, a własny biznes

Korporacje wywołują skrajne emocje: jednym kojarzą się z niewolnictwem, dla innych oznaczają bezpieczną enklawę. Zdecydowanie bardziej pozytywne konotacje niesie prowadzenie własnej działalności, ale bycie przedsiębiorcą nie jest pisane wszystkim. Klucz do zawodowego sukcesu tkwi zatem we właściwym wyborze.

Jeśli ktoś nie jest jednak pewien, do której grupy się zalicza (pro- czy antykorporacyjnej), powinien spróbować swoich sił w dużej organizacji, inaczej może się tego nie dowiedzieć. Taka próba może nie tylko ułatwić mu decyzję na temat swojej przyszłości, ale i dać bardzo wiele cennych doświadczeń, których poza murami wielkiej firmy mógłby nie zdobyć.

-Korporacje dają dostęp do know-how, szkoleń, umożliwiają współpracę z ludźmi, od których można się wiele nauczyć i z którymi można wymieniać wiedzę. Kiedy prowadzimy własną działalność, takie natężenie wymiany informacji nie występuje. A jest to niezwykle cenna rzecz – ocenia Monika Ciesielska.

Do korporacji warto zatem zajrzeć nawet wtedy, kiedy ma się świadomość, iż nie jest się stworzonym do spędzania kilkudziesięciu godzin tygodniowo w wielokondygnacyjnym biurowcu. Dotyczy to także osób, które planują zostać przedsiębiorcami. – Zanim zdecydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, być może warto przepracować kilka lat w korporacji. To może ustrzec nas przed popełnieniem wielu błędów, umożliwi zrozumienie mechanizmów biznesowych, nauczy organizacji pracy, właściwego podejścia do klienta czy dbania o jakość produktu. Oczywiście możemy nauczyć się tego sami, ale zdobycie tej wiedzy może być dla nas bardzo kosztowne – radzi Monika Ciesielska.

Pełna treść artykułu autorstwa Krzysztofa Domaradzkiego dostępna jest na Forbes.pl