26 czerwca 2023
rocketspace.pl

Szczerość w rekrutacji

Czy szczerość na rozmowie kwalifikacyjnej może się opłacić? Jeszcze jak! Wyznaczając wysokie standardy komunikacji, od samego początku przyczyniamy się do budowy zaufania z potencjalnym pracodawcą. Nie ma niczego złego w przedstawieniu się z „lepszej” strony, jednak absolutnie nie można w tym celu rozmijać się z faktami. Zwłaszcza że rekrutujący znają wiele metod, dzięki którym skutecznie zweryfikują naszą prawdomówność.

Kilka tygodni temu zapukała do mnie Magdalena Desperak z Rocket Jobs i zapytała o szczerość na rozmowie kwalifikacyjnej. W artykule, który powstał między innymi w oparciu o moje doświadczenia rekrutacyjne, znajdziecie taki cytat:

O przerwach w karierze zawodowej najlepiej mówić szczerze. Czy jest coś złego w tym, że chcieliśmy zrobić sobie przerwę na odpoczynek lub podróżowanie? Czy negatywne jest, że szukaliśmy pracy dłużej, bo zależało nam na podjęciu dobrej dla siebie decyzji? Historia zawodowa kandydata to za każdym razem indywidualna opowieść, która powinna być przedstawiona w szerokim kontekście. Sposób, w jaki opowiadamy o swojej karierze i jak osadzamy ją w kontekście osobistym, pozwala rekruterowi poznać kandydata bliżej i zrozumieć jego zawodowe wybory. Otwórzmy się na szczerą rozmowę i bądźmy w niej autentyczni. W końcu rekruter to też człowiek.

Kandydaci w trakcie rozmów kwalifikacyjnych mają tendencję do koloryzowania. Powinni jednak wiedzieć, że część z podanych rekruterowi informacji, zostanie zweryfikowana po zakończeniu rozmowy lub jeszcze w trakcie jej trwania.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod tym linkiem – rocketspace.pl