08 czerwca 2020
Hunt Scanlon

W jaki sposób kadra kierownicza poszukuje pracy

COVID-19 zaskoczył wszystkich, siejąc spustoszenie nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również zawodowym. Zaledwie kilka miesięcy temu, liderzy biznesu podejmowali strategiczne decyzje dotyczące rozwoju swoich firm i wskazywali luki kompetencyjne do uzupełnienia w procesach rekrutacyjnych. Dziś w wielu branżach wciąż podejmowane są strategiczne decyzje, ale często dotyczą one zupełnie innych obszarów.

„Zarówno ja, jak i moje koleżanki koledzy head hunterzy z IMSA Search, otrzymujemy obecnie znacznie więcej telefonów od kandydatów, niż od klientów” – zaznacza w swoim raporcie Monika Ciesielska, prezeska IMSA Search Global Partners. „Przedstawiciele obu grup to często te same osoby: prezesi i menedżerowie HR, którzy zmienili rolę klienta na rolę kandydata”.

Nawiązywanie kontaktów i rekomendacje

Nie ma silniejszego narzędzia w procesie poszukiwania pracy, a także w procesie wyszukiwania kandydatów w procesach rekrutacyjnych zlecanych headhunterom, niż rekomendacje rynkowe. Skuteczna rekrutacja na wyższym szczeblu zarządzania opiera się przede wszystkim na budowanej latami sieci kontaktów, z których head hunterzy czerpią rekomendacje i polecenia najsilniejszych kandydatów na rynku. Dla przykładu, moja sieć na LinkedIn składa się z 27.000 kontaktów. Czy znam tych wszystkie te osoby? Oczywiście, że nie, ale znam tych, do których będę wracał z profesjonalnymi ofertami, a są to przedstawiciele kadry zarządzającej, jak również tych, których poproszę o rekomendacje teraz lub w przyszłości.

Networking Tree

„Wiele lat temu brałam udział w szkoleniu, podczas którego poznałam pojęcie drzewa networkingowego. Korzystanie z drzewa networkingowego polega na dotarciu do decydenta w firmie, którą kandydat jest bezpośrednio zainteresowany, z wykorzystaniem osób związanych z tą firmą, które należą do naszej sieci.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod tym LINKIEM.