CEE Released – będzie o polskim genie przedsiębiorczości

CEE Released – będzie o polskim genie przedsiębiorczości

21 czerwca 2018 roku na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych, odbył się finał polskiej edycji programu CEE Released organizowanej przez sieć aniołów biznesu CobinAngels. Miałam wielką przyjemność uczestniczenia w tym wydarzeniu, jako członek kapituły oceniającej . Wspólnie z 13. członkami jury spośród 32. spółek nominowanych przez CobinAngels, wybraliśmy 15tkę, która zakwalifikowała się do polskiego finału i miała szansę zaprezentować swój pomysł, plany rozwoju spółki oraz oczekiwanie względem finansowania przez inwestorów. Zwycięzcami polskiej edycji zostały spółki: Monitor CR, Perfect Dashboard oraz Photon Entertainment, które będą miały szansę zaprezentować się przed kilkuset inwestorami z Europy, podczas finałów europejskich w Sofii.

Zaraz po tym, jak otrzymałam od Bartosza Bonieckiego, CEO CobinAngels, propozycję uczestniczenia w tym wydarzeniu, pomyślałam o ogromnej odpowiedzialności jaka na mnie ciąży. Firmy podlegające ocenie, nie są w fazie pomysłu spisanego na kartce papieru, tylko funkcjonującymi pełną parą organizacjami, których właściciele i zespoły, włożyły mnóstwo pracy i zaangażowania we wprowadzenie autorskiego pomysłu na rynek. Zaimplementowane produkty i usługi są już użytkowane przez pierwszych Klientów. Najczęstszą motywacją jaką kierowały się firmy aplikujące do konkursu, był rozwój na rynkach zagranicznych, co z grubsza oznaczało, że całkiem dobrze radzą sobie na rynku polskim.

Nie wiem czemu, ale byłam pewna, że większość spółek będzie związana z nowymi technologiami sensu stricte. Obstawiałam pomysły skorelowane z e-commerce, e-marketingiem, CRM, hostingiem itp. Oczywiście wśród grupy aplikantów były i takie spółki, ale różnorodność była ogromna, począwszy od energetyki, przez robotykę, urządzenia medyczne, badania kliniczne, recycling, gastronomię, aż po bajki dla dzieci.

Dokonując wyboru 15tki najlepszych spółek, postanowiłam skoncentrować się na kilku obszarach, które postanowiłam rzetelnie prześwietlić, aby mieć szasnę porównania i oceny aplikantów. I tak:

 1. Obejrzałam strony internetowe spółek, które są wizytówką tychże, pod kątem ich zawartości. Interesowało mnie na ile informacje, które pragną przekazać przedsiębiorcy są przyswajalne dla potencjalnego Klienta. Czy firma dba o to, aby komunikować na zewnątrz informacje o swoich sukcesach, zrealizowanych planach, kolejnych etapach rozwoju. Na ile była w stanie zbudować wiarygodny i spójny wizerunek.
 2. Każdy z aplikantów otrzymał możliwość przygotowania prezentacji konkursowej. Bardzo cenne było w tym wypadku krótkie, zwięzłe i zrozumiałe przedstawienie produktu/usługi, zarysowanie dalszych etapów rozwoju i wskazanie na co zostaną przeznaczone pozyskane fundusze.
 3. Każdy z aplikantów miał również szansę na przybliżenie sylwetek zawodowych pomysłodawców / założycieli oraz pozostałych członków zespołu. Ten aspekt była dla mnie szczególnie interesujący z racji wykonywanego zawodu.
 4. Wybierając produkt / usługę nie stawiałam się w roli potencjalnego nabywcy, to znaczy nie wybierałam tylko tych pomysłów, które sama mogłabym z pożytkiem zastosować we własnej firmie, czy gospodarstwie domowym. Stawiałam się w roli Klienta każdej ze spółek i starałam się określić użyteczność i funkcjonalność rozwijanego produktu / usługi.

Większość spółek wypadła świetnie, ale niektórym zdarzyły się małe grzeszki, typu opisanie zbyt szeroko wachlarza swoich usług (na koniec takiej prezentacji zadawałam sobie pytanie – czym w zasadzie owa firm się zajmuje?), brak właściwej prezentacji zespołu, na bazie którego budują swoją spółkę, a przecież doświadczenia zawodowe zdobyte przez założycieli i ich zespół w poprzednich miejscach pracy, są bardzo cenne w kontekście rozwoju własnego biznesu.

Niestety nie jeden raz miałam szansę przyglądać się temu jak upadają start-up’y, które zarządzane są autokratycznie przez głównego „Foundera”, który jest doskonały w kreowaniu nowych funkcjonalności i rozwiązań, ale kompletnie nieprzygotowany w aspekcie zarządzania ludźmi i/lub w aspekcie operacyjnym. Albo dobiera sobie zespół słabszych od siebie, albo zatrudnia menedżerów, którzy dość szybko dochodzą do wniosku, że nie ma sensu walczyć z wiatrakami skoro Founder wie najlepiej. W rezultacie, firma pracuje nad kilkunastoma „rozgrzebanymi” funkcjonalnościami, Founderowi nie starcza czasu lub pomysłu na opracowanie solidnej strategii rozwoju, kończą się pieniądze i nie ma chętnych na sfinansowanie kolejnego etapu rozwoju firmy.

Firmy, które miałam przyjemność oceniać w ramach CEE Released, zdają się przeczyć powyższym spostrzeżeniom i to napawa ogromnym optymizmem. Mamy fantastycznych, pomysłowych i mądrych przedsiębiorców, których charakteryzuje pracowitość, wysoki poziom determinacji w działaniu, umiejętność podejmowania ryzyka i myślenia biznesowego. Na koniec krótki opis kilku spółek, które zrobiły na mnie największe wrażenie i już teraz świetnie radzą sobie na rynku. Trzymam kciuki za ich dalszy rozwój na rynkach międzynarodowych.

 1. Res Solution – twórcy systemu do opomiarowania i optymalizacji kosztów energii elektrycznej. System składa się z sensorów montowanych w dowolnym węźle sieci elektrycznej, chmury obliczeniowej która przetwarza oraz przechowuje dane oraz aplikacji mobilnej i webowej.
 2. RemmedVR – telemedyczna usługa domowej terapii wzroku z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
 3. Monitor CR – oprogramowanie integrowane z systemami IT szpitali, wspierające proces badań klinicznych, umożliwiając lepszą organizację procesu badawczego i ograniczenie kosztów monitorowania prowadzonych badań o 40%. (zwycięzca polskiej edycji CEE Released)
 4. Datarino – nowatorska platforma reklamy online, pozwalająca detalistom docierać z reklamą do konkretnych osób wybranych na podstawie ich zachowań w świecie rzeczywistym.
 5. DEKO EKO – tworzenie estetycznych i funkcjonalnych produktów konsumenckich ze starannie dobranych materiałów odpadowych firm i korporacji.
 6. Photon Entertainment – edukacyjny robot Photon, pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem (zwycięzca polskiej edycji CEE Released).
 7. Outlet Spożywczy – inteligenta platforma internetowa automatyzująca proces dystrybucji pełnowartościowych artykułów spożywczych o kończącym się terminie ważności oraz rozwiązująca problem marnowania żywności poprzez zarządzanie przekazywaniem tych artykułów spożywczych do Organizacji Pożytku Publicznego.
 8. ChallengeRocket – nowatorskie podejście do rekrutacji w sektorze IT oparte o kreatywne wyzwania, gamifikację oraz automatyzację oceny programistów.
 9. Whirla – system ładowania bezprzewodowego do przestrzeni publicznych. Użytkownicy mogą się za darmo podładować po uruchomieniu aplikacji  w zamian za otrzymanie reklam.
 10. DrOmnibus – spersonalizowana platforma cyfrowa do skutecznego wspierania terapii dzieci z autyzmem, zawierająca treści terapeutyczne, takie jak gry, modelowanie wideo i baza danych z obrazkami, oparta na podejściu ABA. Dopuszczony do obrotu jako urządzenie medyczne w Unii Europejskiej.

Z ostatniej chwili: Photon Entertainment, polski startup, wygrał europejski finał CEE Released!

Monika Ciesielska
Prezeska w IMSA Search Global Partners. Doświadczona konsultantka w rekrutacjach kadry zarządzającej, w tym członków zarządu, oraz lider zespołu rekrutującego w obszarze IT/Tech. Entuzjastka cyfrowej transformacji procesów HRowych. Podcasterka w "Skrzydlaty HR" i "Top Leaders Club".
O mnie