Struktura zawodów zmienia się w sposób dynamiczny. Industry 4.0, czyli rewolucja przemysłowa oparta na automatyzacji i wymianie cyfrowej, sukcesywnie postępuje. Do tego doszedł COVID-19, który przyspieszył proces zmian i zwrócił uwagę na fizyczny wymiar pracy. Firmy zostały przymuszone do szybszego działania niż oczekiwały w kontekście planowanych transformacji stanowisk. Do całości obrazka dodajmy starzejące się społeczeństwo, inwestycje infrastrukturalne, wzrost dochodów, zmiany klimatyczne, rosnący eCommerce, zwiększoną częstotliwość pracy zdalnej i ograniczone podróże służbowe. Każdy z tych czynników wpływa na zmiany zachodzące w poszczególnych branżach – przemyśle, gastronomii, lotnictwie, motoryzacji, a nawet na zwykłej poczcie.
Zgodnie z raportem McKinsey* aż 25% więcej pracowników może potrzebować zmiany zawodu, niż miało to miejsce przed pandemią. Spodziewany jest wzrost miejsc pracy w zawodach o wysokich zarobkach i spadek w zawodach o niskich zarobkach. 1 na 16 pracowników będzie musiał znaleźć inny zawód do 2030 roku. Około połowa pracowników będzie potrzebowała nowych, bardziej zaawansowanych umiejętności, aby przejść do grupy lepiej opłacanych zawodów.
W Europie i Stanach Zjednoczonych pracownicy posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych, a także kobiety są bardziej skłonni do zmiany profesji po COVID-19. We Francji, Niemczech i Hiszpanii konieczność zmiany pracy jest obecnie 3,9 razy wyższa w przypadku kobiet, niż mężczyzn. Podobnie, konieczność zmian zawodowych dotknie bardziej młodszych, niż starszych pracowników.
Zanim podejmiemy decyzję o zmianie zawodu lub branży, zacznijmy od zadania sobie kilku istotnych pytań, które zdiagnozują czy jesteśmy gotowi na rozpoczęcie procesu poszukiwań, który może być długotrwały:
Skoro wiemy już, że jesteśmy gotowi na zmianę, jakie działania należałoby podjąć, aby do niej doprowadzić:
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dość oczywista dla nas – head hunterów rekrutujących kadrę zarządzającą. Wystarczy spojrzeć na listę Klientów, dla których obecnie prowadzimy procesy rekrutacyjne. Z peletonu na prowadzenie wyłaniają się reprezentanci eCommerce, telemedycyny, nowych technologii i inżynierii. Listę należy uzupełnić o usługi transportu i dostaw oraz magazynowania.
W tym miejscu chciałabym podkreślić wyjątkowo dynamiczny rozwój branży IT, która rośnie systematycznie od lat. Od lat cierpi również na brak wykwalifikowanej kadry programistycznej. Z przyjemnością obserwowałam i nadal obserwuję trend, który pojawił się w okresie intensywnych konsolidacji w sektorze bankowym. Zdublowane stanowiska, zwolnienia grupowe. W konsekwencji na rynek pracy weszły setki bezrobotnych specjalistów o profilu finansowym. Część z nich wybrała drogę Doradcy Finansowego, aby dość szybko z niej zawrócić uzmysłowiwszy sobie poziom nasycenia rynku usługami finansowymi. Część natomiast, zważywszy na posiadane umiejętności analityczne i ścisłe umysły, podążyła drogą programistyczną, rozpocząwszy tym samym fascynującą przygodę z kodowaniem, która trwa do dziś.
Wracając do skoków spadochronowych. Mam wykupiony skok spadochronowy z wojskowego desantowca, z wysokości 4200 m. To prezent od mojego zespołu. Boję się przeokrutnie, ale trzeba będzie to zrobić, żeby nie wyjść na mięczaka. Patentem na przełamanie strachu podzielił się ze mną doświadczony skoczek spadochronowy. W końcu kiedyś i on stał w drzwiach samolotu ten pierwszy raz, trzymając się kurczowo krawędzi. Napisał sobie wówczas na butach motto, które miało mu pomóc przełamać strach: „Skaczę! No i …!” Postanowiłam je od niego zapożyczyć.
Ci zaś, którzy zdecydowali się dokonać znaczącej zmiany zawodowej, po obraniu własnej drogi winni stanąć na progu samolotu i tuż przed skokiem spojrzeć na swoje buty. I już na zawsze pamiętać to, co było na nich zapisane.
No i… bardzo dobrze.
*Źródło: https://www.mckinsey.com/featured-insights/future-of-work/the-future-of-work-after-covid-19
{post}: Przyjaźnie w miejscu pracy, zaspokajają psychologiczną potrzebę przynależności. Pracownicy posiadający dobre relacje ze swoimi współpracownikami, są zadowoleni ze swojej pracy i mniej podatni na wypalenie zawodowe. W zamian za…
{post}: Czy nudną, powtarzalną, pozbawioną inspiracji pracę, która z każdym dniem zbliża Cię do wypalenia zawodowego, możesz zmienić w pracę, którą kochasz? Tak twierdzą twórczynie pojęcia job craftingu, profesorki Amy Wrzesniewski…
{artykuł}: Równość płac to temat, który powraca każdorazowo, gdy rozmawiamy o budowaniu kultury organizacyjnej opartej o DEI (Diversity, Equity & Inclusion). DEI jest hasłem powszechnie używanym w firmowej komunikacji. Niestety, dość często…